« poprzedni punkt | następny punkt » |
Rozważmy zbiór studentów PJWSTK. W naturalny sposób możemy wyróżnić dwie grupy : kobiety i mężczyźni. Podzieliliśmy w ten sposób ogół wszystkich studentów na dwie rozłączne klasy. Ponieważ w PJWSTK studiują zarówno dziewczęta jak i chłopcy więc wyróżnione klasy są niepuste. Podobnie, ogół studentów możemy podzielić na grupy w zależności od stopnia zaawansowania studiów: studenci 1-go roku, studenci 2-go roku itd. studenci 5-go roku. Żadna z tych grup nie jest pusta, a w sumie stanowią zespół wszystkich studentów PJWSTK. Matematyczną formalizację pojęcia podziału zbioru przedstawia definicja 5.3.1.
Definicja 5.3.1
Podziałem zbioru X nazywamy indeksowaną rodzinę (Xi) i ∈ I niepustych podzbiorów zbioru X taką, że
.
Rozważmy jako przykład podział, wyznaczony przez osie układu współrzędnych, określony następująco:
X1 = {(x, y) ∈ R2 : x ≥ 0 i y >0},
X2 = {(x, y) ∈ R2 : x<0 i y ≥ 0 },
X3 = {(x, y) ∈ R2 : x ≤ 0 i y <0},
X4 = {(x, y) ∈ R2 : x>0 i y ≤ 0},
X5 = {(0, 0)}.
Każdy punkt płaszczyzny należy do dokładnie jednego ze zbiorów podziału, por. Rys. 5.3.1(a).
Inny podział tej samej płaszczyzny stanowią zbiory {(x, y) ∈ R2 : x ≥ 0}, {(x, y) ∈ R2 : x<0 } zaznaczone na rysunku 5.3.1(b). Przy tym podziale, każdy punkt płaszczyzny należy albo do lewej półpłaszczyzny albo do prawej, w zależności od znaku jego odciętej.
Rys. 5.3.1 (a) Podział płaszczyzny na 5 części. (b) Podział płaszczyzny na 2 części.
Przykład 5.3.1
Niech K(x) będzie zbiorem punktów okręgu położonego na płaszczyźnie o środku w początku układu współrzędnych i o promieniu x, x ∈ R ≥0. Przyjmijmy dodatkowo, że początek układu współrzędnych jest okręgiem o promieniu 0. Rodzina wszystkich okręgów K(x) dla x ∈ R ≥0 stanowi podział płaszczyzny. Rzeczywiście, każdy z okręgów jest niepusty. Każdy punkt płaszczyzny należy do jakiegoś okręgu (punkt o współrzędnych (x,y) należy do okręgu K( √ (x2 +y2)). Ponadto każde dwa zbiory K(x) i K(x'), dla różnych x i x', są rozłączne.
Pytanie 5.3.1: Czy następująca rodzina zbiorów {X1,
X2, X3} jest podziałem
zbioru liczb naturalnych N?
X1 = {x ∈
N: x jest kwadratem liczby parzystej k}, X2 = {x ∈
N: x jest liczbą pierwszą}, X3 = {x ∈
N: x jest kwadratem liczby nieparzystej}.
« poprzedni punkt | następny punkt » |