Sylabus
Nazwa przedmiotu | Komunikacja z bazami danych |
---|---|
Kod przedmiotu | KBD |
Metody dydaktyczne
Wykłady samodzielnie poznawane przez studentów. Zadania do poszczególnych wykładów przeznaczone do samodzielnego rozwiązania; wyniki przekazywane do sprawdzenia. MS Teams jako forma bezpośredniej komunikacji z prowadzącym zajęcia. Możliwe konsultacje w budynku PJATK.
Warunki zaliczenia
Rozwiązanie i odesłanie zadań, w tym co najmniej 50% rozwiązanych prawidłowo. Egzamin z całego materiału przedmiotu, w formie pracy na komputerze w środowisku MS SQL Server, realizowany w budynku PJATK.
Założenia i cele
Wykład zawiera prezentację języka SQL – jego genezę, strukturę, wykorzystywane typy danych. Przedstawiona jest składnia instrukcji SELECT, a także instrukcji wchodzących w skład poleceń DDL i DML, bez poleceń DCL, które zostaną omówione w ramach wykładu ABD. Każdy typ instrukcji został szczegółowo omówiony i zilustrowany przykładem. Język SQL został omówiony na podstawie standardu, ze szczególnym uwzględnieniem implementacji w ORACLE i MS SQL Server. W dalszej części wykładu omówione zostały podstawy języka T-SQL, proceduralnego języka serwera bazodanowego MS SQL Server 2008, a także porównawczo niektóre elementy języka Pl/SQL, języka proceduralnego ORACLE.
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zasadami komunikacji z relacyjną bazą danych przy pomocy struktur języka SQL, a także nauczenia podstaw tworzenia i modyfikacji obiektów bazy danych (tabel, perspektyw, więzów integralności itd.), pisania procedur składowanych, w tym także wyzwalaczy.
Treści programowe
Podstawowe zagadnienia dotyczące komunikacji z relacyjną bazą danych
- Środowisko pracy MS SQL Menagement Studio
- Geneza języka SQL.
- Składnia języka SQL
- Odczytywanie danych z tabel.
- Tworzenie obiektów bazy danych
- Zapisywanie, usuwanie i modyfikacja danych w bazie.
- Podsatwowe obiekty języków proceduralnych.
- Bloki poleceń języków proceduralnych T-SQL i PL/SQL
- Procedury w T-SQL i PL/SQL
- Wyzwalacze w T-SQL i PL/SQL.
- Nietypowe polecenia i konstrukcje dialekt MS SQL Server języka SQL
Wykaz literatury
Literatura podstawowa:
- Lech Banachowski, Elżbieta Mrówka – Matejewska, Krzysztof Stencel. Systemy baz danych. Wykłady i ćwiczenia. Wydawnictwo PJWSTK.
- http://msdn.microsoft.com
- http://www.oracle.com/technetwork/indexes/downloads/index.html
Literatura uzupełniająca
- Itzik Ben – Gun, Dejan Sarka I Roger Wolter. Microsoft SQL Server 2005 od środka: Programowanie w języku T-SQL. Microsoft Press.