« poprzedni punkt   następny punkt »


3.4. Drogi Eulera i Hamiltona

Wróćmy na chwilę do problemu Mostów Królewieckich. Można go sformułować następująco: Czy istnieje w grafie przedstawionym na rysunku Rys. 2.11b droga, przechodząca przez wszystkie krawędzie grafu, i to przez każdą tylko raz?

Drogi tego typu są nazywane od nazwiska twórcy teorii grafów - drogami Eulera.

Definicja 3.4.1

Drogą Eulera nazywamy drogę w grafie, która przechodzi przez wszystkie krawędzie i przez każdą dokładnie raz. Jeżeli ta droga prosta jest cyklem, to nazywamy ją cyklem Eulera. Graf posiadający cykl Eulera nazywamy Eulerowskim.


W przypadku Królewca odpowiedź jest negatywna: nie istnieje droga Eulera w tym grafie. Euler podał ogólne kryterium (warunek konieczny i dostateczny) na to, by graf posiadał drogę lub cykl Eulera.

Twierdzenie 3.4.1

Warunkiem koniecznym i dostatecznym na to, by skończony graf niezorientowany i spójny posiadał cykl Eulera jest by wszystkie wierzchołki tego grafu miały rząd parzysty.

Warunkiem koniecznym i dostatecznym na to by w grafie niezorientowanym skończonym i spójnym istniała droga Eulera łacząca wierzchołki A i B jest by jedynymi wierzchołkami rzędów nieparzystych były co najwyżej wierzchołki A i B.

Sformułowanie tego twierdzenia może się wydać trudne. Jeśli tak, to zachęcamy Czytelnika do powrotu w to miejsce, po przeczytaniu wykładu szóstego. W istocie, kryterium Eulera jest bardzo proste. Jeśli każdy wierzchołek ma rząd parzysty, to taki graf posiada cykl i drogę Eulera. Jeśli w grafie są wierzchołki rzędu nieparzystego, to albo są dokładnie dwa takie wierzchołki i wtedy istnieje łącząca je droga Eulera, albo nie istnieje żadna droga Eulera w tym grafie.

Zadanie 3.4.1

Sprawdź, w którym z grafów przedstawionych na rysunku 3.4.1 istnieje cykl lub droga Eulera. Jeśli w grafie istnieje cykl lub droga Eulera, to można ją narysować nie odrywając ołówka od papieru. Miłej Zabawy!

Rys. 3.4.1 Przykłady grafów.

Definicja 3.4.2

Drogą Hamiltona w grafie G nazywamy drogę przechodzącą przez wszystkie wierzchołki grafu i to przez każdy wierzchołek dokładnie raz. Jeżeli droga ta jest cyklem, to nazywamy ją cyklem Hamiltona. Graf posiadający cykl Hamiltona nazywamy Hamiltonowskim.

Chociaż pozornie problem drogi Eulera i problem drogi Hamiltona wydają się być dualne i podobne, to problem znalezienia drogi Hamiltona nie ma żadnego prostego rozwiązania. Nie jest znany żaden warunek konieczny i dostateczny na to, by graf  był Hamiltonowski. Nie jest też znany żaden efektywny algorytm znajdowania drogi lub cyklu Hamiltona.

Zadanie 3.4.2. Sprawdź, który z grafów na rysunku 3.4.1 jest Hamiltonowski, a który posiada drogę Hamiltona.

Pytanie 3.4.1 Czy graf Hamiltonowski o n wierzchołkach może mieć mniej niż n krawędzi?

« poprzedni punkt   następny punkt »