« poprzedni punkt | następny punkt » |
Jedną z najważniejszych teorii matematycznych jest arytmetyka liczb naturalnych. W tym wykładzie, jak zauważył już może Czytelnik, liczby naturalne to 0, 1, 2, 3 itd., a ich zbiór to N. Elementarna arytmetyka liczb naturalnych używa języka, w którym oprócz stałej 0 występuje jednoargumentowa funkcja suc, nazywana następnikiem, i relacja równości. Aksjomaty tej teorii, a więc podstawowe prawa rządzące liczbami naturalnymi, sformułował Peano.
Aksjomaty Peano liczb naturalnych
Ax1. Zero jest liczbą naturalną.
Ax2. Dla każdej liczby naturalnej n istnieje dokładnie jedna liczba naturalna suc(n), która jest następnikiem n.
Ax3. Zero nie jest następnikiem żadnej liczby naturalnej.
Ax4. Jeżeli k jest następnikiem liczby n, k = suc(n), i k jest następnikiem liczby m, k = suc(m), to n = m.
Ax5. Zasada indukcji matematycznej: Jeżeli A jest podzbiorem zbioru liczb naturalnych N takim, że spełnione są warunki (1), (2):
(1) 0 ∈ A,
(2) dla każdej liczby naturalnej n, jeżeli n ∈
A i m jest następnikiem n, to m ∈
A,
to A = N.
Pierwszy z aksjomatów stwierdza tylko, że 0 ∈ N. Drugi aksjomat definiuje funkcję jednoargumentową suc, określoną dla wszystkich liczb naturalnych i zwaną funkcją następnika. Aksjomat czwarty zapewnia, że funkcja suc jest różnowartościowa, tzn. różnym liczbom naturalnym są przyporządkowane różne następniki. Aksjomat trzeci wyróżnia 0 jako taki element zbioru liczb naturalnych, który nie jest wartością funkcji suc. Wreszcie aksjomat piąty mówi jak można zbudować zbiór liczb naturalnych z zera przez sukcesywne zastosowanie funkcji następnika: każda liczba naturalna n jest otrzymana z zera przez n-krotne wykonanie operacji następnika,
1=df suc(0), 2 = df suc(suc(0)), 3 = df suc(suc(suc(0))), itd.
Fakt ten wielokrotnie, i często nieświadomie, wykorzystuje się w programowaniu z użyciem pętli "while" stwierdzając, że program {x:= 0; while x < y do x := x+1 od } nie zapętla się dla wszystkich wartości naturalnych zmiennej y.
Aby zilustrować użycie zasady indukcji w dowodach twierdzeń matematycznych, rozważmy następujący przykład 9.1.1. Inne przykłady podamy w następnym punkcie wykładu.
Przykład 9.1.1
Każda liczba postaci n5-n dla n ∈ N jest podzielna przez 5?
Dowód .
Niech A={n ∈ N: (n5 - n) mod 5 = 0}. Udowodnimy, że N=A.
(n+1)5-(n+1) = n5+5n4+10n3 +10n2+5n +1- n -1 = n5 - n + 5(n4 +2n3 +2n2 +n) = 5(k+n4 +2n3 +2n2 +n) .
Stąd n+1 ∈ A.
Ponieważ oba założenia zasady indukcji matematycznej zostały spełnione, zatem możemy wywnioskować, że A=N. Oznacza to, że dla dowolnej liczby naturalnej n, liczba n5-n jest podzielna przez 5. ♦
Pytanie 9.1.1: Jaka jest ostatnia cyfra rozwinięcia dziesiętnego liczby 37 500 - 37 100 ?
----- Sprawdź odpowiedź -----« poprzedni punkt | następny punkt » |