« poprzedni punkt | następny punkt » |
Niech X będzie niepustym zbiorem. Funkcją zdaniową jednej zmiennej x, której zakresem zmienności jest przestrzeń X, nazywamy wyrażenie α(x), w którym występuje zmienna x i które staje się zdaniem prawdziwym lub fałszywym, gdy w miejsce zmiennej x wstawimy dowolny obiekt ze zbioru X.
Przestrzeń X może sama być produktem kartezjańskim zbiorów X1 × ... × Xn. Wtedy zmienna x przyjmuje jako wartości elementy tego produktu. Mówimy wówczas, że mamy do czynienia z funkcją zdaniową n-argumentową. Zwykle, dla uproszczenia zapisu, będziemy pisali α(x), rozumiejąc, że x może być jedną zmienną lub wektorem zmiennych.
Przykład 8.1.1
Pytanie 8.1.1
Uwaga: Funkcja zdaniowa f(x), jednej zmiennej x, jest po prostu funkcją określoną w pewnym zbiorze X i o wartościach w dwuelementowym zbiorze {0,1}, f : X → {0,1}, taką że dla dowolnego x ∈X, f(x) jest zdaniem w sensie rachunku zdań i ma wartość 1 tylko wtedy gdy jest to zdanie prawdziwe.
Funkcje zdaniowe (inaczej predykaty) można łączyć spójnikami logicznymi, jakie poznaliśmy w poprzednim wykładzie. Powstają w ten sposób nowe, złożone funkcje zdaniowe. Będziemy o nich mówili: predykaty złożone lub formuły rachunku predykatów. Zatem, jeśli α(x) i β(x) są dowolnymi predykatami, to
( α(x) ∨ β(x)), ( α(x) ∧¬ β(x)), (α(x)→β(x)), ¬β(x)
są predykatami złożonymi.
Przykład 8.1.2
Następujące wyrażenia są przykładami złożonych predykatów:
Pytanie 8.1.2 Niech p(x) oznacza, że x jest liczbą parzystą, a mod4(x) jest funkcją, która daje w wyniku resztę z dzielenia x przez 4, a " /2 " oznacza operację dzielenia przez 2. Zapisać zdanie "jeśli x jest liczbą parzystą i x dzieli się przez 4, to x podzielone przez 2 też jest liczbą parzystą."
Sprawdź odpowiedź« poprzedni punkt | następny punkt » |